یکی از ترفندهای مطالعه صحیح و مناسب، شناخت انواع سبک‌های یادگیری است.
هر فرد در زندگی خود روش‌های یادگیری متفاوت و منحصری دارد که متناسب با تمایلات، خلاقیت و به بیان کامل تر متناسب با تیپ شخصیتی خود یکی از این سبک‌های یادگیری را انتخاب می‌کند.
به عقیده جفری کارپیکه، استادیار علوم روانشناسی در دانشگاه پوردو، تمرین و تکرار به عنوان یک استراتژی در مطالعه، یادگیری طولانی مدت و معنا‌دار را افزایش می‌دهد.

انواع سبک های یادگیری به شرح زیر است:

سبک های یادگیری

روش یادگیری دیداری چیست؟
این سبک از یادگیری، به عنوان پرکاربردترین سبک مورد استفاده در جهان است که به صورت عمومی در آن از ترکیب اطلاعات با اشکال، نمودارها، تصاویر، جداول، رنگ‌ها، حرکات و … استفاده می‌شود. افرادی که به این روش یادگیری تمایل دارند به هنگام یادآوری مطالب با بستن چشم به تجسم آنچه دیده‌اند می‌پردازند. همچنین یادداشت‌برداری مطالب در این روش معمولا به صورت مفصل و با جزئیات همراه خواهد بود. استفاده از این سبک یادگیری توسط آقایان نسبت به خانم‌ها رواج بیشتری دارد.

روش یادگیری شنیداری چیست؟
بعد از روش یادگیری به صورت دیداری می توان سبک شنیداری را به عنوان رایج‌ترین سبک یادگیری مورد بررسی قرار داد. در این روش افراد از طریق شنیدن، مطالب را فرا ‌می‌گیرند و از قابلیت های شنیداری همچون بلند خواندن مطالب، استفاده از اصوات، موسیقی و ریتم‌های شنیداری در یادگیری بهره می‌برند. به طور معمول افراد این گروه تمایلی به یادداشت‌برداری نداشته و از ضبط اصوات به عنوان جایگزین استفاده می‌کنند. همچنین دیدن تصاویر و خواندن آهسته مطالب نیز از تکنیک‌های مورد علاقه این افراد نبوده و شنیدن را بر هر تکنیک دیگری ترجیح می‌دهند. در این سبک از یادگیری حضور در محیط های شلوغ مانع از تمرکز لازم در یادگیری می‌شود. به طور میانگین خانم‌ها گرایش بیشتری به استفاده از این سبک نسبت به آقایان دارند.

روش یادگیری مبتنی بر خواندن و نوشتن چیست؟
در این سبک، یادگیری افراد در تعامل با متن‌ها – چه خواندن و چه نوشتن – صورت می‌گیرد. به عبارتی دیگر افراد در این گروه به جای استفاده از تصاویر و اصوات تمایل به خواندن مطالب و تکرار و تمرین به صورت کتبی دارند. یکی از روش‌هایی که منجر به بهبود سرعت یادگیری و به خاطر آوردن مطالب می‌شود، استفاده از تکنیک خلاصه‌نویسی و نکته‌برداری است.

سبک های یادگیری

سبک یادگیری جنبشی و حسی چیست؟
در این سبک از یادگیری افراد از حرکت جنبشی و حس لامسه خود در هنگام یادگیری و به خاطر سپردن مطالب استفاده می‌کنند. هنگام مرور و به یادآوردن مطالب نیز به طور معمول افراد تمایل به استفاده از فعالیت‌های بدنی همچون تکان دادن دست و راه رفتن و تکرار نکات با صدای بلند دارند.

سبک یادگیری کلامی- شفاهی چیست؟
در این سبک از یادگیری افراد علاقه‌مند به استفاده از کلمات در نوشتار و گفتار خود هستند. همچنین قادرند افکار خود را به راحتی بر روی کاغذ انتقال دهند چرا که با زبان کلمات و جملات فکر می‌کنند. ارتباط بخشیدن بین مفاهیم با استفاده از کلمات به عنوان جایگزین تصاویر انجام می‌گیرد. در این روش توجه به جزئیات نیز بسیار زیاد خواهد بود.

روش یادگیری استدلالی-منطقی چیست؟
افرادی که از این سبک یادگیری بهره می‌برند گرایش‌های بیشتری به سمت استدلال‌های منطقی و ریاضی دارند. همچنین به طور معمول در پی داشتن الگویی منظم، برنامه و فهرستی کامل در کارهای خود هستند. بررسی برنامه‌های مرتبط با ریاضی، آمار و تحلیل، برنامه نویسی کامپیوتر، حسابداری و … از جمله علایق آن‌ها در این سبک از یادگیری است. در این سبک، حرف‌ها و رفتار‌ها به دنبال روابط منطقی خواهند بود.

سبک یادگیری پلکانی- متوالی چیست؟
در این روش، یادگیری مطالب به صورت تدریجی و مرحله به مرحله انجام می‌شود. به‌طور معمول افرادی به این سبک تمایل دارند که در پی یادگیری مطالب به صورت پیوسته و بدون محدودیت زمانی هستند.

روش های یادگیری

سبک یادگیری اتفاقی چیست؟
در این روش، یادگیری مطالب بدون برنامه‌ریزی خاص و به صورت تصادفی اتفاق می‌افتد. می‌توان گفت هیچ نظم و قانونی در نحوه‌ی یادگیری یا دوره‌کردن موارد وجود ندارد.

سبک یادگیری انفرادی چیست؟
در این سبک از یادگیری افراد به جای حضور در جمع‌های گروهی گرایش به برنامه‌ریزی و مطالعه به روش‌های شخصی و خاص خود داشته و به صورت فردی و بر اساس توانايى‌هاى خود به فعالیت و یادگیری می‌پردازند. اگر روش یادگیری انفرادى به طور صحيح بکار گرفته شود، روحيه استقلال‌طلبى افراد در اجرای پروژه‌های متفاوت تقويت مى‌شود.

سبک یادگیری گروهی چیست؟
در این روش، یادگیری با حضور در گروه‌های مختلف صورت می‌گیرد. بیان آموخته‌های خود به دیگران به عنوان یک عملکرد موثر در این سبک از یادگیری مطرح می‌شود. همچنین یادگیری با فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده‌ای همراه خواهد بود که می‌تواند به بهبود برخی از توانایی‌های فردی همچون همکاری با دیگران، تعامل صحیح اجتماعی، رشد شخصیت فردی و … بپردازد.

سبک یادگیری ترکیبی چیست؟
یادگیری مطالب برای برخی از افراد شامل تنها یک سبک خاص نیست و می تواند به‌صورت تلفیقی از دو یا چند روش از سبک‌های یادگیری مطرح شده باشد.

بدین ترتیب با آشنایی با سبک های مختلف یادگیری با توجه به تیپ های شخصیتی متفاوت، می‌توانیم ضمن شناخت بهتر خودمان؛ نحوه صحیح مطالعه، زمان و مکان مناسب مطالعه، عوامل کمک کننده و یا بازدارنده در مطالعه درست را مشخص کرده و یادگیری آسانتر همراه با لذت بیشتری را داشته باشیم.

امیر صفاهانی
شبکه آموزشی لرنیکس