تعریف مدیریت اختاپوسی چیست؟

يكي از وظايف اصلي مديران، ايجاد زمينه مناسب براي انجام كارها به وسيله كاركنان است. اما هنوز افرادى هستند كه واقعا اعتقاد دارند اگر مى‏خواهى كارى به درستى انجام شود، بهتر است خودت آن را انجام دهى. چنین مدیرانی اعتقاد دارند كه چون مسئوليت پذيرفته‌اند، ‌واگذاری امور به ديگران، كار صحيحي نيست،‌ چرا كه با اين عمل،‌ از قدرت آنان كاسته می‌شود.

اين گونه مديران به زيردستان خود اعتماد ندارند و نمى‏دانند چگونه زيردستان خود را بطور مناسبى آموزش دهند. كارمندان زيردست آن‌ها معمولاً لايق‏تر از آن چيزى هستند كه مدير اختاپوسي فكر مى‏كند و خيلى زود از انجام امور بى‌اهميت خسته مى‏شوند. اين كاركنان در زمينه ارتقای مقام معمولاً ‌دچار مشكل هستند، زيرا وظيفه چالشي به آنان محول نمي‌شود و در نتيجه،‌ فرصتي براي نشان دادن و اثبات توانايی خود ندارند.
از جمله ویژگی‌های مدیران اختاپوسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • علاقه‌مند به جزئيات كار
  • شيفته كار
  • ترس از شكست
  • عدم اعتماد به ديگران
macro management

چگونگي مقابله با مدير اختاپوسی
مشخص شود چه كارهايي را مي‌توان به ديگران واگذار نمود: زيردستان بايد آنچه را بايد انجام دهند، دقيقاً بدانند. بهتر است واگذاری كارها كتبي و همراه با دستورالعمل‌هاي لازم باشد، به گونه‌ای كه كاركنان براي تصميم‌گيري يا پی بردن به ديدگاه مدير، كمتر به او مراجعه كنند.
مشخص شود چه كارهايي به چه كساني محول شود: كاركنان را بايد به شيوه مناسب انتخاب كرد و آموزش‌هاي لازم را براي آنان تدارك ديد. قبل از واگذاري وظايف، مدير بايد از توانايي‌ها و محدوديت‌هاي كاركنان مطلع باشد. همچنين بايد نيازها و اهداف زيردستان را مورد توجه قرار دهد. افزايش مسئوليت كاركنان، به خودي خود، ممكن است موجب انگيزش نشود. از اين رو به همراه آن بايد مشوق‌هاي كافي مانند ترفيع، شرايط كاري بهتر و پاداش‌هاي مالي را به وجود آورد.
سيستم بازخورد نتايج ايجاد شود: مدير بايد بتواند بر كارها نظارت داشته و در مورد آنچه ديگران انجام می‌دهند،‌ اطلاعات بگيرد تا بتواند در مواقع لزوم در جهت پيشرفت كارها توصيه‌هاي لازم را بنمايد.
سخن آخر اینکه، تصميم‌گيري براي زيردستان و به جاي آنان، دامي است كه امكان دارد مدير در آن بيفتد. بين رهنمود دادن و تصميم گرفتن، مرز باريكي وجود دارد. اگر مدير نقش خود را اين بداند كه نيروي پشتيبان زيردستان خود باشد، بسيار به جا خواهد بود كه پيشنهادها و راه‌حل‌هاي خود را مطرح سازد. اما اگر رهنمودهاي مدير خيلي قرص و محكم باشد، در واقع او تصميم‌گيرنده است و امکان اظهار نظر، انگیزه شغلی و امکان پیشرفت کارکنان را از آن‌ها می‌گیرد.

جاب ویژن