چرا شادی و اشتیاق در محیط کار مهم است؟

اگر به چرخه‌ی ساده‌ی رضایت شغلی و تاثیر آن در نتایج حاصل شده در سازمان ها دقت کنیم، به وضوح می‌توانیم به تاثیر نیروی کار و رضایت شغلی در انجام صحیح و دقیق پروژه‌های محوله به سازمان پی ببریم. از آن جایی که این موضوع شاید مهمترین عامل در رسیدن سازمان به چشم‌انداز‌ها و اهداف پیش‌بینی شده باشد، بدیهی است که رضایت شغلی بالاتر، کارمندان موفق‌تر و سازمان‌های سود‌آورتر را به ارمغان خواهد آورد.

در زیر اینفوگرافیک عوامل موثر و الزامات محیط کار جهت افزایش رضایت کارمندان و همچنین اینفوگرافیک کشور های شاد دنیا را مشاهده کنید

7 عامل اصلی موثر در بالا رفتن رضایت در محیط کار عبارتند از:

1.فعالیت های شادی آور به عنوان استراحت بین کار

2.شفاف سازی و اعتماد به کارمند در محیط کار

3.تعادل بین زندگی فردی و کار

4.امنیت شعلی و فرصت های پیشرفت

5.حقوق ، پاداش و مزایای متناسب با بهره وری کارمند

6.روابط مناسب با همکاران و مدیر مستقیم

7.جایگاه شغلی و مسئولیت های مربوطه


طی بررسی های انجام شده به طور میانگین از هر10 نفر در دنیا 4 نفر هیچ اشتیاقی در کار و محیط کاری خود ندارندکه به دنبال آن 33 درصد از درآمد قابل انتظار سازمان کاهش می یابد. از طرف دیگر تنها به طور کلی42 درصد از کارمندان از ماموریت و هدف شرکتی که در آن مشغول به کار هستند مطلع بوده و در راستای آن گام بر می‌دارند.

داشتن جایگاه شغلی مورد علاقه و متناسب با توانایی فرد از مواردی است که می تواند انگیزه او را برای ادامه و پیشرفت افزایش داده و عدم حضور افراد در جایگاه مناسب شغلی – چه پایین‌تر از سطح توانایی آنها باشد و چه بالاتر – از مهمترین عوامل بی میلی به کار و کاهش بهره وری به شمار می‌آید.

روابط بین کارمندان با مدیر مستقیم خود و دیگر همکاران نیز تاثیر به سزایی در خرسندی آن ها دارد. از سوی دیگر روابط بین افراد در سطح رضایت شغلی، بسیار موثرتر از روابط مدیر و کارمند است. این موضوع مؤید تاثیرات رفتار صحیح سازمانی در پیشرفت و ارتقاء سطح سازمان خواهد بود.

شایان ذکر است فراهم کردن امنیت شغلی و ایجاد زمینه پیشرفت‌کاری، با توجه به توانایی‌ها و تلاش‌های کارمندان به عنوان یکی دیگر از عوامل بسیار موثر در کاهش نگرانی و افزایش تمرکز و در نهایت ایجاد رضایت و افزایش بهره‌وری خواهد بود.

بنابراین با پذیرش و اصل قراردادن این استراتژی که شادی و خرسندی در شغل و محیط کاری از عوامل ارتقاء سطح بهره وری می باشند، می توان با تبدیل سازمان کاری به یک محیط کاری امن، شاد و رضایت بخش به کسب و کار با دوام در بازار کاری دست یافت.

در این میان برخی از محققان معتقدند مصرف میوه و شکلات در ساعات کاری فشرده، در متابولسم بدن فرد موجب بالا رفتن خشنودی او و افزایش20 درصدی بهره وری می گردد.

10 کشور شاد دنیا در میان کشور های شاد دنیا

1.فنلاند
2.نروژ
3.دانمارک
4.ایسلند
5.سویس
6.هلند
7.کانادا
8.نیوزلند
9.سوئد
10.استرالیا


علیرضا صفاهانی
learnix.ir